top
Základná škola Skároš

Odkazy

 Adoptuj si kravičku    Alík

Autoškolák

Bublina

Dobré nápady

Omaľovánky

Rexík

Škola hrou

Virtuálne prehliadky

Projekt PSIE UŠKÁ

Všetci vieme, že každý podaný projekt musí mať svojho autora a predchádza mu kvalitná odborná príprava. Na našej škole to bola mladá pani učiteľka Mgr. Lenka Jesenská.

Aj ju, presne ako mnoho iných učiteľov a rodičov, trápi problém s nechuťou našich žiakov pravidelne čítať a rozvíjať si dobrú kvalitu týchto zručností. Hľadala podnetné nápady, až objavila Nadáciu SPP v grantovom programe SPPravmeTO. Cieľom projektu bolo zorganizovať program pre žiakov ZŠ (1. - 4. ročník) na podporu čitateľskej gramotnosti a na rozvíjanie vzťahu a tolerancie k zvieratám.

Neľutovala čas ani vynaloženú energiu, aby si zistila, aká je filozofia spomínaného programu. Ťažisko je v koordinácii dieťaťa – čitateľa, cez pozitívny citový vzťah k zvieratku (psíkovi). Preto oslovila tých najpovolanejších: OZ Zvieratá a ľudia navzájom. Šťastena stála na našej strane. Vynikajúca dlhoročná odborníčka Slávka Dupláková sa svojím pomocníkom Ajkom veľmi rada prišla medzi naše deti.

Na vzájomné stretnutia sme sa museli náležite vybaviť a pripraviť. Z finančného príspevku (1 500,- EUR) sme zriadili v najväčšej triede čitáreň, nakúpili sme detskú literatúru s pestrými ilustráciami. Pre pohodlie v kútiku slúžia „tulivaky“ a v tomto krásnom prostredí s romantickým baldachýnom sme čakala každú stredu na nášho psieho kamaráta a tetu Slávku.

Nechceli sa dať zahanbiť. Evidentne sa zvýšila kvalita plynulosti čítania, budovali si aj pozitívny vzťah k zvieratám, že oni sú našimi hračkami, ale priateľmi. Určite budete milo prekvapení aké metódy a formy práce sme v našich aktivitách so spomínaným OZ realizovali. Bolo to čítanie so psíkom, senzorické cvičenia, hry so slovami na rozvoj komunikačných a verbálnych schopností detí, účinkovanie v divadielku vo vlastnej réžii (kvalita javiskovej reči) a dobre nám dopadlo aj čítanie s porozumením.

Na sviatok Dňa detí prišla sa s nami teta Slávka a Ajko rozlúčiť. Priniesli nám krásny tunel, ktorý sme spoločne prekonávali, mali sme veselú prekážkovú dráhu a súťažil s nami aj náš psík. Budeme na naše stretnutia dlho spomínať.

Dovolíme si ešte pripomenúť, že pozitívny vzťah ku knihám, hovorenému slovu, umeleckému prednesu i aktivitám spojenými s úctou k materinskému jazyku a jeho dobrému odprezentovaniu sa, vedie škola všetkých našim žiakov.

To vidíte aj na aktivitách, ktoré sme počas roka zorganizovali: výroba záložiek do knihy pre našu družobnú školu z obce Lok, v období pred Vianocami sme mali Adventné čítanie, na deň otvorených dverí pre tunajšiu MŠ sme pripravili rozprávkový deň spojený s čítaním pre našich mladších kamarátov.

Naše (i vaše) deti zvládli nácvik i realizáciu 3 divadelných predstavení, ktoré mali vynikajúcu kvalitu. V ŠKD si deti vyrábali maľované čítanie, urobili pestré leporelá.

Vážme si knihy, napĺňajú naše životy múdrosťou!

Viac fotografií vo fotogalérii

Odkazy

 Erb obce Skároš

Metodicko-pedagogické centrum

logo-eu-sf    logo-eu.esf
Logo Nadácia Orange
logo-usske
logo opv    logo-mvsr-kruh
Zodpovedne.sk
Prevencia šikanovania

bottom

Vytvorené pre Základnú školu Skároš webmastrom s použitím upravenej šablóny themza. Všetky práva vyhradené!